Pierwsze dni w przedszkolu i organizacja

MAMO, TATO! Jestem Przedszkolakiem!

Kilka wskazówek dla Was:

- zdecydowanie potrzebuję wygodnych ubrań: koszulka, spodnie lub spódniczka na gumce, ubranie na „cebulkę”, które najlepiej zabezpieczy mnie przed przegrzewaniem lub zziębnięciem, nakrycie głowy, także w okresie letnim, buty wyjściowe, bezpieczne, nie śliskie, łatwe do zakładania, zapinane na rzepy lub sznurowane, jeśli już sobie z tym radzę… to świetne rozwiązanie, ponieważ pozwoli mi to na samodzielność!

- proszę o zestaw zapasowych ubranek (i bielizny), czekających w szafce. Bywa, iż czasem pędzel z farbą nie trafi w kartkę, zupa pomidorowa udekoruje bluzkę, a nawet zapomnę o toalecie, bo akurat świetnie się bawię

- koniecznie podpiszcie moje rzeczy - gdy zapomnę co do mnie należy, moja wychowawczyni pomoże mi odnaleźć moje zguby

- przydadzą mi się wygodne kapcie: ze sztywną podeszwą, w dobrym rozmiarze, wygodne i chroniące przed upadkiem - rozumiecie, czasem lubię pobiegać z rówieśnikami, a w zbyt luźnych kapciach łatwo o wywrotkę!

- przydadzą mi się chusteczki – mokre i zwykłe higieniczne w końcu jestem eleganckim przedszkolakiem i muszę dbać o swój nosek!

- konieczne będą potrzebne własne przybory toaletowe – szczoteczka, pasta do zębów i kubek, szczotka lub grzebień do włosów - gdyż to właśnie ja Przedszkolak samodzielnie będę dbał o higienę!

- proszę o własną poduszkę – po wielu ciekawych zajęciach i wesołych zabawach chętnie sobie poleżakuję

- nie mogę zapomnieć o moim pluszowym przyjacielu- wiecie będzie mi milej i weselej jak będę mógł pokazać mu moje nowe przedszkole i przytulić w razie tęsknoty.

- Bardzo miło być punktualnym: jestem jeszcze malutki i nie lubię się spieszyć. Zatem, wyjdźmy z domu wcześniej, tak, abym był na czas. Tyle atrakcji czeka na mnie w przedszkolu!


I bardzo, bardzo ważne… Pamiętajcie, że jestem niewątpliwie najdzielniejszym przedszkolakiem w dziejach ludzkości! chociaż może zdarzyć się tak, iż będę płakać przy pożegnaniu lub tupać nogą...
Bez obaw, w końcu to mój przywilej, z którego pewnego dnia przestanę korzystać i tę energię przeznaczę na wspaniałą naukę i zabawę!
Kocham Was Bardzo!!!
Wasz Najdzielniejszy Przedszkolak Świata!

Pożegnanie na 5 sposobów

1. Krótkie pożegnanie i rutyna. Przeciąganie pożegnania bardzo utrudnia rozstanie. Warto umówić się z dzieckiem na sposób pożegnania i trzymać się przyjętej zasady. To może być cokolwiek, co odpowiada rodzinie, np. kiedy dziecko jest już przebrane: „buziak, uścisk, piąteczka i lecisz do pani”. W pierwszych dniach taka forma pożegnania jest wręcz nierealna, jednak po pewnym czasie i to uda się wypracować i rozstania będą przyjemniejsze.

2. Mówimy tylko pozytywne komunikaty: „Będzie super!”, „Miłej zabawy!”, „Baw się dobrze’, „Kocham Cię”, „Jesteś Dzielny”, „Miłego dnia”… Rodzicu wiele, wiele uśmiechu, powygłupiaj się, spraw, aby wejście do przedszkola Twoje dziecko kojarzyło z zabawą, dobrym humorem- Twój uśmiech („od ucha- do ucha”) to najpiękniejszy prezent, którym obdarowujesz swoje dziecko na cały dzień!

3. Mówienie prawdy: „Kocham Cię! baw się dobrze!- przyjadę po Ciebie!”. Krótki komunikat do dziecka zupełnie wystarczy. Dziecko musi usłyszeć, że będzie odebrane z przedszkola. To co jest oczywiste dla dorosłych, nie jest oczywiste dla dziecka.

4. Cierpliwość i wrażliwość. Proponujemy w tych pierwszych dniach, zarezerwować sobie więcej czasu na spokojne ubranie się, wybranie ulubionego misia, wygłupy i żarty w drodze do przedszkola. To sprzyja pozytywnej atmosferze i buduje poczucie bezpieczeństwa Waszego dziecka. 5. „Na własnych nogach”: To bardzo ważne, by dziecko weszło do sali na własnych nogach i podało rękę nauczycielowi. Takie podejście buduje zaufanie dziecka do wychowawcy.

Drogi Rodzicu :
Pamiętaj, że dzieci płaczą, bo nie potrafią w inny sposób rozładować nagromadzonych emocji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – taki płacz działa jak oczyszczenie i orzeźwienie. Malec zaraz po tym, gdy zamykasz drzwi przedszkola, najczęściej po kilku minutach, oswaja się z otoczeniem i zaczyna zabawę. Daj mu zatem czas na przyzwyczajenie i oswojenie się z nową rzeczywistością.

Organizacja pracy między grupami

Organizacja pracy między grupami Codziennie do godziny 7.00 rano wszystkie dzieci spotykają się w sali grupy MUCHOMORKÓW . Od 7.00 BIEDRONKI i WIEWIÓRKI odprowadzane są do sali grupy Biedronek. O godzinie 7.30 Wiewiórki są zabierane z gr Biedronek do swojej sali. Po godzinie 7.00 Motylki odprowadzane są do swojej sali. Do 15.30 grupa Biedronek oraz Wiewiórek są na swoich salach. Po 15.00 Motylki są odprowadzane do grupy Muchomorków Po 15.30 wszystkie dzieci odbierane są z sali maluszków.